Mity i Fakty

Ekologiaekologiczna żywność, ekologiczne barwniki, ekologiczne środki transportu, ekologiczne kosmetyki itd. . Brzmi znajomo, nieprawdaż? W ciągu ostatnich lat regularnie powiększa się zakres przedmiotów codziennego użytku, łączonych ze słowem kluczowym ekologia.  Tzw. ekotrend widoczny jest na całym świecie. Coraz więcej obywateli świadomie zaczyna zwracać uwagę na ochronę środowiska, chociażby poprzez oszczędzanie energii, segregację śmieci czy wybór eko-produktów na co dzień.  Jest to oczywiście proces niezwykle potrzebny ziemi, pamiętać należy bowiem, iż brak reakcji na coraz większe zanieczyszczenie naszej planety i eksploatowanie zasobów naturalnych, byłby tragiczny dla ludzkości.

Niestety wraz z pojawieniem się ekotrendu, pojawiły się także firmy nagminnie wykorzystujące słowo ekologia, czy  natura do celów czysto marketingowych, na zasadzie skojarzenia, np. znany producent farb do włosów zachęcający do „naturalnej zmiany koloru włosów”. Dobrym przykładem może być także branża budowlana.

Budownictwo jest jedną z tych branż, gdzie zastosowanie – w odpowiedni sposób -naprawdę ekologicznych, naturalnych i zdrowych materiałów, skutkuje redukcją zużycia energii na ogrzewanie budynku. Zminimalizowana zostaje także ilość energii potrzebnej do wyprodukowania oraz zutylizowania materiału budowlanego, a to z kolei przekłada się na spadek emisji CO2 do atmosfery. Ponadto w przypadku takich materiałów, mieszkańcy budynku cieszą się komfortem cieplnym oraz zdrowotnym, przez cały okres użytkowania.

Jednak jak wybrać taki naprawdę ekologiczny i zdrowy produkt, w czasach gdy większość punktów handlowych z materiałami budowlanymi zalewa fala eko-materiałów?

Idealnym rozwiązaniem są materiały budowlane produkowane z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Tak się składa, że Polska jest największym producentem takich naturalnych produktów izolacyjnych oraz konstrukcyjnych w Europie. Producentem jest firma STEICO.

Nie od dziś wiadomo, iż drewno jest trwałym i jednym z najwcześniej stosowanych na świecie materiałów budowlanych – odnalezione zostały zachowane konstrukcje nawet sprzed 6 000 lat. Wiemy też, że drewno jest doskonałym, naturalnym izolatorem ciepła. Prosty przykład: do szklanki z wrzącą (gorącą) wodą włóżmy łyżeczkę z drewna oraz łyżeczkę z metalu. Łyżeczka z metalu nagrzeje się bardzo szybko, podczas gdy w przypadku drewna będzie to trwało bardzo długo.

Na bazie rozdrobnionego włókna drzewnego produkowane są naturalne materiały izolacyjne, które z powodzeniem stosowane są na całym świecie zamiast wełny mineralnej czy styropianu – w niektórych krajach możliwość stosowania obu produktów zaczyna być prawnie redukowana. Izolacje z włókna drzewnego w przeciwieństwie do powszechnie znanych w Polsce materiałów izolacyjnych są nieszkodliwe dla zdrowia człowieka. Nie emitują szkodliwych związków chemicznych, jak formaldehyd, który jest czynnikiem rakotwórczym, spotykanym m.in. w wełnach mineralnych. Ponadto izolacje z włókna drzewnego nie podrażniają skóry, są zalecane dla osób cierpiących na astmę czy alergię, nadają się do recyklingu. Koszt utylizacji wełny mineralnej wynosi natomiast kilka tysięcy złotych i wielu państwach jest obowiązkiem prawnym. Wiadomo już zatem jak zapewnić sobie zdrową izolację, we własnych czterech ścianach.